אודות אבו-גוש

אבו-גוש הוא כפר ערבי השוכן בנוף מרהיב בקרבת ירושלים -כעשר דקות נסיעה ממנה, ובקרבת הכביש המהיר ירושלים – תל אביב.

לכפר אבו -גוש מספר מאפיינים אטרקטיביים ההופכים אותו לאתר מיוחד: לכפר היסטוריה מענינת בת למעלה מ-500 שנה ששרידיה עדיין נראים באתרים השונים בכפר. אבו -גוש קם על שרידי קרית יערים המקראית. הרומאים בנו בו מבצר גדול על מעיין המים בכפר ואחריהם בנו הצלבנים באותו מקום מנזר ששימש ככנסיה ומפקדה צבאית במשך הרבה שנים. בכנסיה זו השוכנת במרכז הכפר, ובכנסית ארון הברית על הגבעה מתקיימים הקונצרטים בחגיגות המוסיקה.

בנוסף על כך מאפיין את אבו -גוש השילוב המיוחד של שלוש הדתות. הכנסיות והמנזרים השוכנים בו לצד המסגד ובתוך האוכלוסיה המוסלמית יוצרים אווירה מיוחדת ומזיגה בין סוגי הקהל המגוונים המבקרים וסובבים באבו -גוש בימי הפסטיבל- מוסלמים יהודים ונוצרים. את הכפר מאפיינים יחסי שכנות מיוחדים, עם כל הישובים הסובבים באזור.

ת'אבת אבו גוש, יליד 1942 , בעליה של מסעדת "קרוואן", הוא ספר היסטוריה מהלך. המסעדה הוקמה בשנת 1950 והייתה הראשונה בכפר. אביו, יוסף אבו גוש, היה חבר לח"י ונטל חלק בהברחתה של גאולה כהן מבית החולים הבריטי של האסירות בירושלים. דודו, חג' מוסא אבו גוש, המוכתר המיתולוגי של הכפר, נתכבד בתחילת שנות התשעים להדליק משואה לכבוד אחוות העמים בטקס פתיחת יום העצמאות.

בשנת 1920 , לפני מאה שנים כמעט, עלה גרעין המייסדים של קיבוץ קריית ענבים על הקרקע והתיישב בסמוך לכפר. עד מהרה נוצרו יחסי ידידות ושיתוף פעולה בין תושבי אבו גוש לבין הקיבוצניקים. אנשי הכפר האמינו כי היהודים יביאו לאזור פיתוח חקלאי, ראו באנגלים אויב משותף, וכמו היישוב היהודי גם הם רצו לסלק את המנדט הבריטי. לפני עזיבתם סיפקו הבריטים לאנשי אבו גוש בנזין אך אסרו על המוכתר חג' מוסא להעבירו לשכנים היהודים. כדי להימנע מהפרת ההבטחה שנתן לבריטים הוא הזמין את חברי קריית ענבים לבוא בלילה ו"לגנוב" בנזין עבור צרכיהם.

גם לאחר עזיבת הבריטים לא נפגעה הידידות ובתי הכפר הפכו לסמל של שקט ובטחון עבור היהודים. אנשי השיירות שעברו בשלום את שער הגיא, היו מגיעים לאבו גוש ובו נחו, נרגעו ונשמו לרווחה, כאילו הגיעו לירושלים. אבו גוש הפך בעיניהם לסמל של אחווה בין היהודים לערבים.

שיתוף הפעולה שנולד אז בין תושבי אבו גוש למתיישבים היהודיים, התגבר על לחצים ומבחנים היסטוריים ונשאר איתן ויציב.